Difference between revisions of "Ursa Major Award for Best Anthropomorphic Motion Picture"
From WikiFur, the furry encyclopedia.
(recommended lists) |
(more details) |
||
Line 100: | Line 100: | ||
====Nominees==== | ====Nominees==== | ||
− | * '''[[Over The Hedge]]''' | + | * '''[[Over The Hedge]]''' (DreamWorks Animation; distributed by Paramount Pictures) |
− | * Cars | + | * Cars (Pixar; distributed by Disney) |
− | * Flushed Away | + | * Flushed Away (DreamWorks Animation, Aardman Productions; distributed by Paramount Pictures) |
− | * Happy Feet | + | * Happy Feet (Village Roadshow Pictures, Animal Logic, Kennedy Miller Productions, Kingdom Feature Productions; distributed by Warner Bros. worldwide) |
− | * Ice Age 2: The Meltdown | + | * Ice Age 2: The Meltdown (Blue Sky Studios; distributed by 20th Century Fox) |
====Others Recommended for 2006==== | ====Others Recommended for 2006==== | ||
Line 121: | Line 121: | ||
====Nominees==== | ====Nominees==== | ||
− | *'''''[[Ratatouille]]''''' | + | *'''''[[Ratatouille]]''''' (directed by Brad Bird; Pixar; distributed by Disney) |
− | *''[[The Golden Compass]]'' | + | *''[[The Golden Compass]]'' (directed by Chris Weitz; New Line Cinema, Ingenious Film Partners, Scholastic Productions; distributed by New Line Cinema) |
− | *''[[Wikipedia:Shrek the Third|Shrek the Third]]'' | + | *''[[Wikipedia:Shrek the Third|Shrek the Third]]'' (directed by Chris Miller; DreamWorks Animation; distributed by Paramount Pictures) |
− | *''[[Wikipedia:Surf's Up!|Surf's Up!]]'' | + | *''[[Wikipedia:Surf's Up!|Surf's Up!]]'' (directed by Ash Brannon, Chris Buck; Sony Pictures Animation, Sony Pictures Imageworks; distributed by Sony Pictures and Columbia Pictures) |
− | *''[[TMNT]]'' | + | *''[[TMNT]]'' (directed by Kevin Munroe; Imagi Animation Studios; distributed by Warner Bros. Pictures) |
====Others Recommended for 2007==== | ====Others Recommended for 2007==== | ||
Line 185: | Line 185: | ||
====Nominees==== | ====Nominees==== | ||
* ''[[Bitter Lake]]'' | * ''[[Bitter Lake]]'' | ||
− | * '''''[[Kung Fu Panda 2]]''''' | + | * '''''[[Kung Fu Panda 2]]''''' (Producer: Dreamworks Animation) |
− | * ''Puss in Boots'' | + | * ''Puss in Boots'' (Producer: Dreamworks Animation) |
− | * ''Rango'' | + | * ''Rango'' (Producer: Nickelodeon Movies, Blind Wink Productions, GK Films) |
− | * ''Rio'' | + | * ''Rio'' Producer: BlueSky Studios) |
====Others Recommended for 2011==== | ====Others Recommended for 2011==== | ||
Line 487: | Line 487: | ||
====Nominees==== | ====Nominees==== | ||
− | * '''Winner''': ''Nimona'' (Directed by Nick Bruno and Troy Quane) | + | * '''Winner''': ''Nimona'' (Directed by Nick Bruno and Troy Quane; distributed by NetFlix) |
* ''Runners-Up'': | * ''Runners-Up'': | ||
**''Guardians of the Galaxy Vol. 3'' (Directed by James Gunn) | **''Guardians of the Galaxy Vol. 3'' (Directed by James Gunn) | ||
Line 501: | Line 501: | ||
* ''Unicorn Wars'' (subtitled) (By Alberto Vázquez) | * ''Unicorn Wars'' (subtitled) (By Alberto Vázquez) | ||
* ''The Velveteen Rabbit'' (Directed by Jennifer Perrott and Rick Thiele) | * ''The Velveteen Rabbit'' (Directed by Jennifer Perrott and Rick Thiele) | ||
+ | |||
+ | ==Multiple nominations and wins== | ||
+ | * Walt Disney and subsidiaries (14 wins) | ||
+ | * DreamWorks Animation (5) | ||
+ | |||
{{Ursa Major Awards}} | {{Ursa Major Awards}} | ||
[[Category:Ursa Major Award winners]] | [[Category:Ursa Major Award winners]] |
Latest revision as of 23:40, 28 April 2024
The Ursa Major Award for Best Anthropomorphic Motion Picture is awarded to live-action or animated feature-length movies of anthropomorphic or furry interest. The initial award honored live-action and animated feature-length films from previous decades in separate categories. Since 2002, the award has been issued to both types of film in the same category.
Contents
List[edit]
The list below lists winners and nominees of the award, as well as other films listed in the annual Recommended Anthropomorphics List.
2000[edit]
Best Live Action Feature Film[edit]
- Who Framed Roger Rabbit? (1988)
- Babe (1995)
- Dragonheart (1996)
- Francis the Talking Mule (1950)
- Meet the Feebles (1989)
- The Muppet Movie (1979)
- Planet of the Apes (1968)
- Stuart Little (1999)
- Teenage Mutant Ninja Turtles (1990)
- You Never Can Tell (1951)
Best Animated Feature Film[edit]
- Fantasia (1940)
- Animalympics (1979)
- Balto (1995)
- Bambi (1942)
- Cats Don't Dance (1997)
- The Lion King (1994)
- My Neighbor Totoro (1988)
- Disney’s Robin Hood (1973)
- The Secret of NIMH (1982)
- Watership Down (1978)
2001[edit]
Nominees[edit]
- "Cats & Dogs" (Warner, July 4, 2001)
- "Dr. Dolittle 2" (Fox, June 19, 2001)
- "Monsters, Inc." (Disney/Pixar, November 2, 2001)
- "Planet of the Apes" (Fox, July 27, 2001)
- "Shrek" (DreamWorks, May 16, 2001)
Others Recommended for 2001[edit]
- Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure (Disney, February 27, 2001)
- Pokemon the Movie 3 (Warner Bros., April 6, 2001)
- The Trumpet of the Swan (TriStar, Australia March 1, 2001; U.S.A. May 11, 2001)
2002[edit]
Nominees[edit]
- Ice Age (20th Century Fox, March 15, 2002)
- Lilo & Stitch (Disney, June 21, 2002)
- Spirit: Stallion of the Cimarron (DreamWorks SKG, May 24, 2002)
- Spirited Away (Disney, September 20, 2002)
- Stuart Little 2 (Columbia Pictures, July 19, 2002)
Others Recommended for 2002[edit]
- Balto II: Wolf Quest (Universal Cartoon Studios, February 19, 2002)
- The Country Bears (Disney, July 26, 2002)
- Scooby-Doo (Warner Bros., June 14, 2002)
- Snow Dogs (Disney, January 18, 2002)
- The Wild Thornberrys Movie (Paramount Pictures, December 20, 2002)
2003[edit]
Nominees[edit]
- Finding Nemo (Disney/Pixar, May 30, 2003)
- Brother Bear (Disney, November 1, 2003)
- Jungle Emperor Leo [English-language release] (Media Blasters, October 28, 2003)
- 101 Dalmations II: Patch's London Adventure (Disney, January 21, 2003)
- Stitch! The Movie (Disney, August 23, 2003)
Others Recommended for 2003[edit]
- Junkers Come Here [English-language release] (Bandai Entertainment, August 19, 2003)
2004[edit]
Nominees[edit]
- Shrek 2 (DreamWorks, May 21, 2004)
- Anonymous Rex (The Sci-Fi Channel, broadcast December 4, 2004)
- Home on the Range (Disney, April 2, 2004)
- The Lion King 1 1/2 (Disney, February 10, 2004)
- Shark Tale (DreamWorks, October 1, 2004)
Others Recommended for 2004[edit]
- Clifford's Really Big Movie (Warner Bros., released February 20, 2004)
- The Three Musketeers (Disney, August 3, 2004)
2005[edit]
Nominees[edit]
- The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and the Wardrobe (Walt Disney Pictures and Walden Media; distributed by Walt Disney Pictures, December 7)
- The Cat Returns [English-language release] (Studio Ghibli; distributed by Buena Vista Home Entertainment, February 2)
- Chicken Little (Walt Disney Pictures; distributed by Buena Vista Pictures, November 4)
- Madagascar (Pacific Data Images & DreamWorks Animation; distributed by DreamWorks SKG, May 27)
- Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (Aardman Animations Ltd, distributed by DreamWorks Distribution LLC, September 4)
Others Recommended for 2005[edit]
- King Kong (Universal Pictures, distributed by Universal Studios December 14)
- Lilo & Stitch 2: Stitch has a Glitch (DisneyToon Studios; distributed by Buena Vista Home Entertainment, August 30)
- Valiant (Vanguard Entertainment; distributed by Walt Disney Pictures, August 19)
2006[edit]
Nominees[edit]
- Over The Hedge (DreamWorks Animation; distributed by Paramount Pictures)
- Cars (Pixar; distributed by Disney)
- Flushed Away (DreamWorks Animation, Aardman Productions; distributed by Paramount Pictures)
- Happy Feet (Village Roadshow Pictures, Animal Logic, Kennedy Miller Productions, Kingdom Feature Productions; distributed by Warner Bros. worldwide)
- Ice Age 2: The Meltdown (Blue Sky Studios; distributed by 20th Century Fox)
Others Recommended for 2006[edit]
- Bambi II (Producer: DisneyToon Studios, Distributor: Buena Vista Home Video and Buena Vista International, January 26)
- Brother Bear 2 (Producer: DisneyToon Studios, Distributor: Buena Vista Home Video and Buena Vista Pictures, August 17)
- Charlotte's Web (Producer:Paramount Pictures, Distributor:Paramount Pictures, December 7)
- Curious George (Producer: Imagine Entertainment, Distributor: Universal Pictures, February 10)
- Eragon (Producer: 20th Century Fox, Distributor: 20th Century Fox, December 13)
- Gekijouban Keroro Gunsou/Majime ni Fumajime Kaiketsu Zorori: Nazo no Otakara Daisakusen (Producer: Sunrise, March 11)
- Hoodwinked (Producer: Blue Yonder Films, Kanbar Entertainment, Distributor: The Weinstein Company, Jan. 23)
- Open Season (Producer: Sony Pictures Animation, Distributor: Sony Pictures Entertainment, September 29)
- Re-Animated (Producer: Cartoon Network, Distributor: Cartoon Network, December 8)
- The Wild (Producer: Walt Disney Pictures, Distributor: Buena Vista Pictures, April 14.)
2007[edit]
Nominees[edit]
- Ratatouille (directed by Brad Bird; Pixar; distributed by Disney)
- The Golden Compass (directed by Chris Weitz; New Line Cinema, Ingenious Film Partners, Scholastic Productions; distributed by New Line Cinema)
- Shrek the Third (directed by Chris Miller; DreamWorks Animation; distributed by Paramount Pictures)
- Surf's Up! (directed by Ash Brannon, Chris Buck; Sony Pictures Animation, Sony Pictures Imageworks; distributed by Sony Pictures and Columbia Pictures)
- TMNT (directed by Kevin Munroe; Imagi Animation Studios; distributed by Warner Bros. Pictures)
Others Recommended for 2007[edit]
- Alvin and the Chipmunks. (Producer: Bagdasarian Pictures, Fox 2000 Pictures, Regency Entertainment; Distributor: 20th Century Fox; December 14)
- El Arca. (Producer: Patagonik Film Group; Distributor: Buena Vista International; July 5)
- Bee Movie. (Producer: DreamWorks Animation; Distributor: Paramount Pictures; November 2)
- Happily N'Ever After. (Producer: BAF Berlin Animation Film GmbH; Distributor: Lions Gate Films; January 5)
2008[edit]
Nominees[edit]
- Bolt, by Walt Disney Animated Studios
- Chronicles of Narnia: Prince Caspian, by Walt Disney Pictures
- Kung Fu Panda, by DreamWorks Animation
- Madagascar: Escape 2 Africa, by DreamWorks Animation
- Wall-E, by Pixar
Others Recommended for 2008[edit]
- Beverly Hills Chihuahua (Producers: Art In Motion, Mandeville Films, Smart Entertainment, Walt Disney Pictures; Distributors: Walt Disney Studios Motion Pictures, Buena Vista International; October 3)
- Horton Hears A Who (Producers: Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation; Distributors: 20th Century Fox, Warner Brothers; March 14)
- Pokemon: The Rise of Darkrai (Distributor: Viz Viceo; May 27)
- Roadside Romeo (Producers and Distributors: Yash Raj Films, The Walt Disney Company, October 23)
- The Tale of Despereaux (Producers: Framestore Animation , Larger Than Life Productions , Relativity Media , Universal Animation Studios , Universal Pictures; Distributor: Universal Pictures, December 19)
2009[edit]
Nominees[edit]
- Avatar, from 20th Century Fox, directed by James Cameron
- Fantastic Mr. Fox (from 20th Century Fox, directed by Wes Anderson)
- The Princess and the Frog (from Walt Disney Pictures Animation, directed by Ron Clements and John Musker)
- Up (from Walt Disney Pictures and Pixar Animation, directed by Pete Docter and Bob Peterson)
- Where the Wild Things Are (from Warner Brothers, directed by Spike Jonze)
Others Recommended for 2009[edit]
- Alvin & The Chipmunks: The Squeakuel (Producer:Bagdasarian Productions, Fox 2000 Pictures; Distributor: 20th Century Fox, December 23)
- Coraline (Produced: Laika Entertainment, Pandemonium; Distributed: Universal Pictures, February 6)
- G-Force (Produced: Jerry Bruckheimer Films, Walt Disney Pictures; Distributed: Walt Disney Pictures, Buena Vista, July 24)
- Ice Age 3: Dawn of the Dinosaurs (Producer: Blue Sky Studios; Distributor: 20th Century Fox, July 1)
- Monsters vs. Aliens (Producer: Dreamworks Animation; Distributor: DreamWorks Distribution, March 27)
- Open Season 2 (Sony Pictures Animation, January 27)
- Ponyo (english translation) (Producer:Studio Ghibli; Distributor: Walt Disney Pictures, August 14)
- Twilight: New Moon (Producer: Imprint Entertainment; Distributor: Summit Entertainment, November 20)
2010[edit]
Nominees[edit]
- Alpha and Omega
- How To Train Your Dragon
- Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
- Toy Story 3
- The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader
Others Recommended for 2010[edit]
- Alice in Wonderland (Produced and Distributed: Walt Disney Pictures, March 5)
- Despicable Me (Producer: Illumination Entertainment, Distributor: Universal Studios, July 9)
- Marmaduke (Producer: David Entertainment, Intribute, Regency Enterprises, Twentieth Century Fox; Distributor: Twentieth Century Fox, June 4)
- Shrek Forever After (Producer: Dreamworks Animation, Distributor: Paramount Pictures, May 21)
2011[edit]
Nominees[edit]
- Bitter Lake
- Kung Fu Panda 2 (Producer: Dreamworks Animation)
- Puss in Boots (Producer: Dreamworks Animation)
- Rango (Producer: Nickelodeon Movies, Blind Wink Productions, GK Films)
- Rio Producer: BlueSky Studios)
Others Recommended for 2011[edit]
- Le Chat du Rabbin (The Rabbi's Cat) (Directed by Antoine Delesvaux and Joann Sfar; June 1)
- Hop (Directed by Tim Hill, April 1)
- Den kæmpestore bjørn (The Great Bear) (Directed by Esben Toft Jacobsen, February 10)
- Happy Feet Two (Director: George "Mad Max Babe" Miller, November 18th)
- Kooky (Director: Jan Sverak, February)
- Leafie, A Hen Into the Wild (Directed by Seong-yun Oh; July 27)
- Legend of a Rabbit (Directed by Sun Lijun, July 11)
- The Lion of Judah (Directored by Deryck Broom, Roger Hawkins, June 3 )
- Rise of the Planet of the Apes (Directed by Rupert Wyatt, August 5)
- The Muppets (Director: James Bobin, November 23)
- Winnie the Pooh (Directed by Stephen J. Anderson and Don Hall, July 15)
2012[edit]
Nominees[edit]
- winner: Brave, produced by Pixar.
Also nominated were:
- Ice Age: Continental Drift, produced by Blue Sky Studios.
- Madagascar 3, produced by DreamWorks Animation.
- Rise of the Guardians, produced by DreamWorks Animation.
- Ted, directed by Seth MacFarlane and distributed by Universal Pictures.
Others Recommended for 2012[edit]
- Ernest & Celestine (Directed by Stéphane Aubier, Vincent Patar, & Benjamin Renner, December 12)
- Guskō Budori no Denki (Directed by Gisaburo Sugiil, July 7)
- Hotel Transylvania (Directed by Genndy Tartakovsky, September 29)
- The Lorax (Directed by Chris Renaud and Kyle Balda, March 2)
- Niko 2 - Little Brother Big Trouble (Directed by Kari Juusonen and Jørgen Lerdam October 12)
- Ookami Kodomo no Ame to Yuki (Directed by Mamoru Hosoda, July 21)
- The Pirates: Band of Misfits (Directed by Peter Lord and Jeff Newitt, April 27)
- Zambezia (Directed by Wayne Thornley, July 5)
2013[edit]
Nominees[edit]
- winner: Frozen (directed by Chris Buck and Jennifer Lee, November 27)
Also nominated were:
- The Croods (directed by Chris Sanders and Kirk DeMicco, February 15)
- Despicable Me 2 (directed by Pierre Coffin and Chris Renaud, July 3)
- The Hobbit: The Desolation of Smaug (directed by Peter Jackson, December 13)
- Monsters University (directed by Dan Scanlon, June 21)
- My Little Pony: Equestria Girls (directed by Jayson Thiessen, June 16)
Others Recommended for 2013[edit]
- Cloudy With a Chance of Meatballs 2 (Directed by Cody Cameron & Kris Pearn, September 27)
- Dear Mr. Watterson (Directed by Joel Allen Schroeder, April 9)
- Epic (Directed by Chris Wedge, May 24)
- Free Birds (Directed by Jimmy Hayward, November 1)
- Frozen (Directed by Chris Buck and Jennifer Lee, November 27)
- Khumba (Directed by Antohny Silverston, July 4)
- Oz: The Great and Powerful (Directed by Sam Raimi, March 8)
- Turbo (Directed by David Soren, July 17)
2014[edit]
Nominees[edit]
- winner: Guardians of the Galaxy (Directed by James Gunn, July 31)
The runners-up were:
- How To Train Your Dragon 2 (Directed by Dean DeBlois, June 5)
- The LEGO Movie (Directed by Phil Lord and Chris Miller, February 7)
- Dawn of the Planet of the Apes (Directed by Matt Reeves, July 11)
- Mr. Peabody and Sherman (Directed by Rob Minkoff, November 21)
Others Recommended for 2014[edit]
- Doraemon: New Nobita's Great Demon - Peko And The Exploration Party Of Five (Directed by Shinnosuke Yakuwa, March 8)
- Ernest & Celestine [English dub] (Directed by Stéphane Aubier, Vicent Patar, and Benjamin Renner; February 28)
- The Hero of Color City (Directed by Frank Gladstone, October 3)
- The King and the Mockingbird (Directed by Paul Grimalt, November 21)
- Muppets Most Wanted (Directed by James Bobin, March 19)
- Paddington (Directed by Paul King, November 28)
- Penguins of Madagascar (Directed by Simon J. Smith and Eric Darnell, November 26th)
- The Nut Job (Directed by Peter Lepeniotis; January 17)
- Rio 2 (Directed by Carlos Saldanha, April 11)
- Teenage Mutant Ninja Turtles (Directed by Jonathan Liebesman, August 7)
- Thunder and the House of Magic (Directed by Ben Stassen and Jérémie Degruson; September 5)
- Yellowbird (Directed by Christian De Vita, December 5)
2015[edit]
Nominees[edit]
- Winner: Inside Out, directed by Pete Doctor and Ronaldo Del Carmen.
- Runners up:
- Shaun the Sheep Movie, directed by Mark Burton and Richard Starzak.
- The Good Dinosaur, directed by Peter Sohn.
- The Peanuts Movie, directed by Steve Martino
- The Lion Guard: Return of the Roar, directed by Howy Parkins.
Others Recommended for 2015[edit]
- Absolutely Anything (Directed by Terry Jones; August 14)
- Blinky Bill the Movie (Directed by Deane Taylor et al; August 21)
- Boonie Bears: Mystical Winter (Directed by Ding Liang and Liu Fuyuan; January 30)
- Minions (Directed by Pierre Coffin and Kyle Balda; June 11)
- Monster Hunt (Directed by Raman Hui; July 16)
- A Mouse Tale (Directed by David Brisbano; February 10)
- Hotel Transylvania 2 (Directed by Genndy Tartakovsky; September 21)
- The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water (Directed by Paul Tibbitt; January 28)
- Star Wars: The Force Awakens (Directed by JJ Adams; December 14)
- Ted 2 (Directed by Seth MacFarlane; June 26)
- Two by Two (Directed by Toby Genkel and Sean McCormack; April 9)
2016[edit]
Nominees[edit]
- Winner: Zootopia, directed by Byron Hoaward, Rich Moore, and Jared Bush.
- Runners up:
- Finding Dory, directed by Andrew Stanton and Angus MacLane.
- Sing, directed by Garth Jennings and Christophe Lourdelet.
- Kung Fu Panda 3, directed by Jennifer Yuh Nelson and Alessandro Carloni.
- The Secret Life of Pets, directed by Chris Renaud and Yarrow Cheney.
Others Recommended for 2016[edit]
- Angry Birds (Directed by Clay Kaytis, Fergal Reilly; May 20)
- April and the Extraordinary World (Directed by Christian Desmares and Franck Ekinci; English-language dub, April 6)
- The Boy and the Beast (Directed by Mamoru Hosoda; English-language dub, February 2)
- Ice Age: Collision Course (Directed by Mike Thurmeier and Galen T. Chu; July 22)
- The Jungle Book (Directed by John Favreau, April 15)
- Kubo and the Two Strings (Directed by Travis Knight, August 19)
- Pete's Dragon (Directed by David Lowery, August 12)
- Rachet & Clank (Directed by Kevin Munroe, Jericca Cleland; April 29)
- Sausage Party (Directed by Greg Tiernan and Conrad Vernon, August 12) Mature Audiences.
- Storks (Directed by Nicholas Stoller and Doug Sweetland, September 23)
- Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows (Directed by Dave Green, June 3)
2017[edit]
Nominees[edit]
- Winner: Guardians of the Galaxy vol. 2, directed by James Gunn
- Runners up:
- My Little Pony: The Movie, directed by Jayson Thiessen
- Rock Dog, directed by Ash Brannon
- Ferdinand, directed by Carlos Saldanha
- War for the Planet of the Apes, directed by Matt Reeves
Others Recommended for 2017[edit]
- Despicable Me 3 (Directed by Pierre Coffin, Kyle Balda, and Eric Guillon; June 30)
- Happy Family (Directed by Holger Tappe; August 24)
- Kong: Skull Island (Directed by Jordan Vogt-Roberts; March 10)
- The Lion Guard: The Rise of Scar (Directed by Howy Parkins; July 29)
- Monster Trucks (Directed by Chris Wedge; January 13)
- The Nut Job 2: Nutty By Nature (Directed by Cal Brunker; August 11)
- Paddington 2 (Directed by Paul King; November 9)
- Sahara (Directed by Pierre Coré; February 1)
- Siêu Mèo (Directed by Trần Mộc Thắng; July 21)
- The Star (Directed by Timothy Reckart; November 17)
- Überflieger - Kleine Vögel, großes Geklapper (Directed by Toby Genkel and Reza Memari; February 12)
- Woody Woodpecker (Directed by Alex Zamm; October 5)
2018[edit]
Nominees[edit]
- Winner: Isle of Dogs (Directed by Wes Anderson)
- Runners-Up:
- Spider-Man: Into the Spider-Verse (Directed by Bob Persichetti, Peter Ramsey, and Rodney Rothman)
- Avengers: Infinity War (Directed by Anthony Russo and Joe Russo)
- Peter Rabbit (Directed by Will Gluck)
- Mary Poppins Returns (Directed by Rob Marshall)
Others Recommended for 2018[edit]
- Alpha (Directed by Albert Hughes; August 17)
- A-X-L (Directed by Oliver Daly; August 24)
- Cats (Directed by Gary Wang; April 5)
- Christopher Robin (Directed by Marc Forster; August 3)
- The Donkey King (Directed by Aziz Jindani; October 13)
- Duck Duck Goose (Directed by Chris Jenkins, March 9 (July 20 USA)
- Early Man (Directed by Nick Park; January 26)
- Elliot: The Littlest Reindeer (Directed by Jennifer Westcot;, November 30)
- The Grinch (Directed by Scott Mosier and Yarrow Cheney; November 9)
- The Happytime Murders (Directed by Brian Henson; August 22)
- Here Comes the Grump (Directed by Andres Couturier; March 1)
- Hotel Transylvania 3: Summer Vacation (Directed by Genndy Tartakovsky; July 13)
- Jurassic World: Fallen Kingdom (Directed by J.A. Bayona; May 21)
- Sgt. Stubby: An American Hero (Directed by Richard Lanni; April 13)
- Sherlock Gnomes (Directed by John Stevenson; March 23)
- Smallfoot (Directed by Karey Kirkpatrick; September 28)
- Sorry to Bother You (Directed by Boots Riley, January 20)
- White Fang (Directed by Alexandre Espigares; March 28)
2019[edit]
Nominees[edit]
- Winner: Pokemon: Detective Pikachu, (Directed by Rob Letterman)
- Runners up:
- Avengers: Endgame (Directed by Anthony Russo and Joe Russo)
- Toy Story 4 (Directed by Josh Cooley)
- Frozen 2 (Directed by Jennifer Lee and Chris Buck)
- Rocko's Modern Life: Static Cling (Directed by Joe Murray and Cosmo Serguson)
Others Recommended for 2019[edit]
- Abominable (Directed by Jill Culton and Todd Wilderman, September 27)
- How to Train Your Dragon 3: The Hidden World (Directed by Dean DeBlois; February 22)
- Invader Zim: Enter the Florpus (Directed by Jenny Goldberg and Jake Wyatt, August 16)
- The LEGO Movie 2: The Second Part (Directed by Mike Mitchell, February 7)
- Made in Abyss: Hōrō Suru Tasogare (Directed by Masayuki Kojima, January 18)
- Made in Abyss: Tabidachi no Yoake (Directed by Masayuki Kojima, January 4)
- Missing Link (Directed by Chris Butler, April 12)
2020[edit]
Nominees[edit]
- Winner: Wolfwalkers, (Directed by Tomm Moore and Ross Stewart)
- Runners up:
- Sonic the Hedgehog (film) (Directed by Jeff Fowler)
- Soul (Directed by Pete Docter and Kemp Powers)
- Onward (Directed by Dan Scanlon)
- Hayop Ka! (You Animal!) (Directed by Avid Liongoren)
Others Recommended for 2020[edit]
- Adventures of Rufus: The Fantastic Pet (Directed by Ryan Bellgardt, May 26)
- Animal Crackers (Directed by Tony Bancroft and Scott Christian Sava; July 24)
- The Call of the Wild (Directed by Chris Sanders; February 21)
- The Croods: A New Age (Directed by Joel Crawford, November 25)
- Digimon Adventure: Last Evolution Kizuna (Directed by Tomohisa Taguchi; February 21)
- Dolittle (Directed by Stephen Gaghan; January 17)
- Latte and the Magic Waterstone (Directed by Regina Welker and Nina Wels; July 31
- The Legend of Hei (Directed by MTJJ; English subbed release; June 2020)
- Monkie Kid: A Hero Is Born (Directed by Sarah Harper; June 13)
- Monster Force Zero (Directed by: Nathan Leteer; October 2)
- The One and Only Ivan (Directed by Thea Sharrock; August 21)
- Over the Moon (Directed by Glen Keane; October 23)
- The Queen's Corgi (Directed by Vincent Kesteloot and Ben Stassen; January 24)
- Scoob! (Directed by Tony Cervone; May 15)
- A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Directed by Will Becher and Richard Phelan; February 14)
- We Bare Bears: The Movie (Directed by Daniel Chong; June 30)
- A Whisker Away (Directed by Junichi Sato and Tomotaka Shibayama; June 18)
- The Witches (Directed by Robert Zemeckis; October 22)
2021[edit]
Nominees[edit]
- Winner: Raya and the Last Dragon (Directed by Don Hall, Carlos Lopez Estrada, Paul Briggs and John Ripa)
- Runners up:
- Luca (Directed by Enrico Casarosa)
- My Little Pony: A New Generation (Directed by Robert Cullen and Jose Ucha)
- Sing 2 (Directed by Garth Jennings)
- Wish Dragon (Directed by Chris Appelhans)
Others Recommended for 2021[edit]
- The Absurd, Surreal, Metaphysical and Fractured Destiny of Cerebus the Aardvark (Directed by Oliver Simonsen; December)
- Arlo the Alligator Boy (Directed by Ryan Crego; April 16)
- Back to the Outback (Directed by Harry Cripps and Clare Knight; December 10)
- Belle (Directed by Mamoru Hosoda; June 16)
- Even Mice Belong In Heaven (Directed by Jan Bubenicek and Denisa Grimmova; October 1)
- Extinct (Directed by David Silverman and Raymond S. Persi; November 19)
- Flora & Ulysses (Directed by Lena Khan; February 19)
- Godzilla vs. Kong (Directed by Adam Winguard; March 31)
- The Gools (Directed by Farzad and Kianoush Dalvand; August 31)
- Green Snake (Directed by Amp Wong; December 16)
- The Legend of Hei (Directed by MTJJ; Official release w/English dub; May 11)
- New Gods: Nezha Reborn (Directed by Ji Zhao; April 12)
- PAW Patrol: The Movie (Directed by Cal Brunker; August 20)
- Peter Rabbit 2: The Runaway (Directed by Will Gluck; March 25)
- Rock Dog 2: Rock Around the Park (Directed by Mark Baldo; June 11)
- Rumble (Directed by Hamish Grieve; December 15)
- Seal Team (Directed by Greig Cameron and Kane Croudace; December 31)
- Space Jam: A New Legacy (Directed by Malcom D. Lee; July 15)
- The Suicide Squad (Directed by James Gunn; August 6)
- Tom & Jerry (Directed by Tim Story; February 26)
- Vivo (Directed by Kirk DeMicco; June 3)
- Willy's Wonderland (Directed by Kevin Lewis; February 12)
2022[edit]
Nominees[edit]
- Winner: Puss in Boots: The Last Wish (Directed by Joel Crawford and Januel Mercado; December 21)
- Runners-Up (in descending number of votes)
- The Bad Guys (Directed by Pierre Perifel; April 22)
- Turning Red (Directed by Domee Shi; March 11)
- Sonic the Hedgehog 2 (Directed by Jeff Fowler; April 8)
- DC League of Super-Pets (Directed by Jared Stern and Sam Levin; July 29)
Others Recommended for 2022[edit]
- Avatar: The Way of Water (Directed by James Cameron; December 6)
- Chickenhare and the Hamster of Darkness (Directed by Ben Stassen and Benjamin Mousquet; February 16)
- Chip 'n Dale: Rescue Rangers (Directed by Akiva Schaffer; May 20)
- Disenchanted (Directed by Adam Shankman; November 18)
- EO (Directed by Jerzy Skolimowski; Nov 18)
- The Guardians of the Galaxy Holiday Special (Directed by James Gunn; November 25)
- Guillermo del Toro's Pinocchio (Directed by Guillermo del Toro and Mark Gustafson; December 9)
- Hotel Transylvania: Transformania (Directed by Derek Drymon and Jennifer Kluska; January 13)
- The House (Directed by Paloma Baeza, Emma De Swaef, Niki Lindroth von Bahr, and Marc James Roels; January 14)
- The Ice Age Adventures of Buck Wild (Directed by John C. Donkin; January 28)
- Lightyear (Directed by Angus MacLane; June 17)
- Lyle, Lyle, Crocodile (Directed by Will Speck and Josh Gordon; October 7)
- Marcel the Shell with Shoes On (Directed by Dean Fleischer Camp; June 24)
- My Father's Dragon (Directed by Nora Twomey, November 11)
- Naked Mole Rat Gets Dressed: The Underground Rock Experience (Directed by Guy Moore; June 30)
- Odd Taxi: In the Woods (Directed by Baku Kinoshita; April 1)
- Paws of Fury: The Legend of Hank (Directed by Chris Bailey, Mark Koetsier, & Rob Minkoff ; July 15)
- Puss in Boots: The Last Wish (Directed by Joel Crawford and Januel Mercado; December 21)
- Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (Directed by Ant Ward and Andy Suriano; August 5)
- The Sea Beast (Directed by Chris Williams; July 8))
2023[edit]
Nominees[edit]
- Winner: Nimona (Directed by Nick Bruno and Troy Quane; distributed by NetFlix)
- Runners-Up:
- Guardians of the Galaxy Vol. 3 (Directed by James Gunn)
- Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem (Directed by Jeff Rowe and Kyler Spears)
- Leo (Directed by Robert Marianetti, Robert Smigel and David Wachtenheim)
- Migration (Directed by Benjamin Renner and Guylo Homsy)
Others Recommended for 2023[edit]
- Ernest & Celestine: A Trip to Gibberitia (English version) - (Directed by Jean-Christophe Roger and Julien Chheng)
- The Monkey King (Directed by Anthony Stacchi)
- Strays (Directed by Josh Greenbaum)
- The Super Mario Bros. Movie (Directed by Aaron Horvath and Michael Jelenic)
- Unicorn Wars (subtitled) (By Alberto Vázquez)
- The Velveteen Rabbit (Directed by Jennifer Perrott and Rick Thiele)
Multiple nominations and wins[edit]
- Walt Disney and subsidiaries (14 wins)
- DreamWorks Animation (5)
Ursa Major Awards | ||
---|---|---|
Presented by the Anthropomorphic Literature and Arts Association · Partially based upon the Recommended Anthropomorphics List
| ||
By year
|
2000 (Confurence 12) · 2001 (ConFurence 2002) · 2002 (ConFurence 2003) · 2003 (C-ACE 2004) · 2004 (Anthrocon 2005) · 2005 (Rocket City Fur Meet 2006) · 2006 (Califur 3) · 2007 (Morphicon 2008) · 2008 (All Fur Fun 2009) · 2009 (FA: United 3) · 2010 (Morphicon 2011) · 2011 (Califur 8) · 2012 (Anthrocon 2013) · 2013 (Califur X) · 2014 (Morphicon 2015) · 2015 (What The Fur 2016) · 2016 (Anthrocon 2017) · 2017 (FurDU 2018) · 2018 (AnthrOhio 2019) · 2019 (YouTube) · 2020 (YouTube) · 2021 (YouTube) · 2022 (YouTube) · 2023 (Golden State Fur Con 2024)
|
|
Nominees and winners
|
Best Magazine · Best Comic Strip · Novel · Short Fiction · Motion Picture · Published Illustration · Game · Dramatic Series · General Literary Work · Graphic Story
| |
See also
|